Lenovo Yoga Slim 6i 14-inch Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Lithium-polymer |
| Fast charge | Yes |
| Battery capacity | Up to 65Whr |
Body
| Dimensions (mm) | 312x221x14.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.35 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Model | Intel Core i5-1240P Processor |
| CPU speed | Up to 4.4GHz |
Display
| Resolution | 2240x1400 |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Dolby | Dolby Vision |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | Yes - Optional |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Screen type | IPS LCD |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | FHD and IR webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| AI features | Lenovo AI Engine+ |
| Backlight keyboard | Yes |
| Noise cancelling | Yes |
| Touchpad | Multi-touch trackpad with gesture control |
| Video calling | Background blurring |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Dual microphones |
| Built-in speakers | Yes - Dual speakers |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes - 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB-A 2x USB-C |