Lenovo Yoga Pro 9i 16-inch Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Lithium-polymer |
| Battery capacity | 84Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 17.9x362.7x253.7 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 2 |
Processor
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Neural Processing Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Processor core count | 16 |
| Processor speed (GHz) | Up to 5.1GHz |
| Processor thread count | 22 |
| Model | Intel Core Ultra 9 185H processor |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Display
| Resolution | 3200x2000 |
| Brightness | 400 nits |
| Colour gamut |
100% sRGB 100% P3 |
| Contrast ratio | 1200:1 |
| Size (") | 16 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 165Hz |
| Screen type |
IPS PureSight Pro |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home 64 |
Memory
| RAM | 32GB |
Camera
| Front-facing camera resolution (MP) | 5MP |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| AI features | Lenovo AI Engine+ |
| Backlight keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
Security
| Facial recognition | Yes |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Discrete |
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
Video
| Dolby Vision | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Dual array microphone |
| Built-in speakers | Yes - 6x Smart AMP speakers |
Interfaces/Ports
| Total USB ports |
2x USB 3.2 Type-A 2x USB-C |
| 3.5mm headphone jack | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |