Lenovo Yoga Pro 7i 14-inch Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Lithium-polymer |
| Battery capacity | 73Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 325.5x15.6x226.49 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.49 |
Processor
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Neural Processing Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Processor core count | 16 |
| Processor speed (GHz) | Up to 4.8GHz |
| Processor thread count | 22 |
| Model | Intel Core Ultra 7 155H Processor |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Brightness | 400 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Contrast ratio | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR 500 |
| Size (") | 14.5 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 120Hz |
| Screen type |
OLED PureSight Pro |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home 64 |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| AI features | Lenovo AI Engine+ |
| Backlight keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
Security
| Facial recognition | Yes |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Discrete |
| Memory (MB) | 6000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
Video
| Dolby Vision | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Quad array microphone |
| Built-in speakers | Yes - 4x Smart AMP speakers |
Interfaces/Ports
| Total USB ports |
1x USB 3.2 Type-A 2x USB-C |
| 3.5mm headphone jack | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |