Lenovo Yoga Book 9i 2-in-1 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 14 hours |
| Battery type | Li-Polymer |
| Fast charge | Yes |
| Battery capacity | 80Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 299.1x15.95x203.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.34 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Location services | Yes - via Wi-Fi |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Model | Up to 13th Gen Intel Core i7-1355U |
| CPU speed | Up to 5.0GHz |
Display
| Resolution | 2880×1800 |
| Brightness | 400 nits |
| Dolby | Dolby Vision |
| Size (") | 13.3 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | Dual-screen 2.8K PureSight OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Messaging
| Yes |
Platform
| Operating system | Up to Windows 11 Pro |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | FHD IR+ RGB (5M USB) webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Accessories included |
Base Pen 4.0 Folio Stand |
| Document viewer | Yes |
| Included software |
Dolby Access Lenovo Vantage Yoga Book User Center |
| Keyboard type | Bluetooth |
| Music player | Yes |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply |
AC 100/240V 50 – 60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Dolby Atmos |
| Speaker type |
Bowers & Wilkins 360-degree |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Interfaces/Ports
| USB port | 3x USB-C |
Virtual assistant
| Amazon Alexa | Yes |