Lenovo Yoga AIO 7 27APH8 Desktop PC (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD SoC Platform |
Body
| Dimensions (mm) | 614.8x513.4x242 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 17.08 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor speed (GHz) | Up to 5.1GHz |
| Processor thread count | 16 |
| Model | AMD Ryzen 7 7840HS |
| CPU speed | Up to 5.1GHz |
Display
| Resolution | 2560x1440 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 350 nits |
| Colour gamut | 95% DCI-P3 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Quad HD |
| Screen size | 27-inch |
| Display type | IPS |
Memory
| Memory type | LPDDR5x |
| RAM | 32GB |
| Speed | 6400MHz |
Camera
| Camera type | Removable IR |
| Main camera resolution (MP) | 5 |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Security features | Firmware TPM 2.0 |
Graphics card
| Memory (MB) | 6000 |
| Memory type | GDDR6 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 300W 89% adapter |
Sound
| Audio details | HD Audio |
| Number of speakers | 2 |
| Sound output |
2x 5W Total: 10W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Display port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C 2x USB 2.0 Type-A |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |