Lenovo Yoga 9 Pro Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Lithium-polymer |
Body
| Dimensions (mm) | 18.16x362x245 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 2.23 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| USB cable | Yes |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 14 |
| Processor speed (GHz) | Up to 5.4GHz |
| Model | Intel Core i9-13905H processor |
Display
| Resolution | 3200x2000 |
| Brightness | 1200 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Contrast ratio | 1000000:1 |
| Size (") | 16 |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 165Hz |
| Screen type |
PureSight Pro Mini-LED Low Blue Light Eyesafe |
Platform
| Operating system | Windows 11 |
Memory
| Memory card reader | Yes - 4-in-1 |
| RAM | Up to 64GB |
Camera
| Front-facing camera resolution (MP) | Up to 5MP |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Front camera
| Number of cameras | 1 |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| General features |
92% active area ratio Delta-E<1 colour accuracy |
Security
| Facial recognition | Yes |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
Video
| Dolby Vision | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - 6x Smart AMP speakers |
Interfaces/Ports
| Total USB ports |
2x USB 3.2 Type-A 1x USB-C |
| 3.5mm headphone jack | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone jack | Yes |