Lenovo Yoga 7i 2-in-1 14-inch Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 11 hours |
| Battery type | 4 cell Lithium-Polymer |
| Fast charge | Yes |
| Battery capacity | 71Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 317.72x16.64x222.13 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.49 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 22 |
| Model | Intel Core Ultra 7 155H |
| CPU speed | Up to 4.80GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 400 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Dolby | Dolby Vision |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home 64 |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | 1080p FHD IR RGB |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Accessories included | Lenovo Digital Pen |
| AI features |
Lenovo AI Engine+ Intel AI Boost |
| Document viewer | Yes |
| Included software |
Dolby Access Lenovo Vantage Windows 11 |
| Keyboard type |
Backlit English (UK) |
| Music player | Yes |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Integrated Intel Arc Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 65W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Dolby Atmos |
| Spatial audio | Yes |
Storage
| SD card reader | Yes - Micro |
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Finger print reader | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB-C 1x USB-A |