Lenovo Tab M9 (14.0)
Battery
| Usage time | Up to 13 hours (video playback) |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 5100mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 136.8x215.4x7.99 (HxWxD) |
| Weight (g) | 344 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| HDMI output | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| USB cable | Yes |
| USB type | USB-C 2.0 |
| WiFi (WLAN) | Yes - WiFi 5 |
Processor
| Processor type | MediaTek Helio G80 |
| CPU speed | Up to 2.0GHz |
Display
| Resolution | 1340x800 |
| Brightness | 400cd/m² |
| Multi-touch | Yes |
| Pixels per " | 173 |
| Size (") | 9 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | HD LCD IPS |
Messaging
| Yes |
Platform
| Operating system | Android |
| Android version | 12 |
Memory
| RAM | 4GB |
| Device memory | 64GB |
| Card slot | microSD |
Camera
| Camera zoom | Digital |
| Main camera resolution (MP) | 5 |
| Number of cameras | 2 |
| Secondary camera resolution (MP) | 2 |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| GPS | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | No |
| Voice recording | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Facial recognition | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated ARM Mali-G52 MC2 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Speakers
| Speakers |
Stereo Dolby Atmos technology |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |