Lenovo Tab M8
Physical specifications
| Dimensions | 199.1 x 121.8 x 8.2 mm |
| Weight | 305 g |
Screen and keys
| Screen type | IPS LCD touch screen, 16 million colours |
| Screen size | 8 inches |
| Resolution | 800 x 1280 pixels |
Picture, video and sound
| Main camera | 5 MP, AF |
| Front camera | 2 MP |
| Video recorder | 1080p |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | Yes |
| Speaker | Mono |
SIM
| SIM type | Nano SIM |
Processor
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Memory
| Storage | 16/32 GB |
| RAM | 2/3 GB |
| Memory card slot | Up to 256 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 2.0, microUSB |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| GPS | Yes |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Android 9.0 (Pie) |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |