Lenovo LOQ 17 Gaming Desktop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel B760 |
Body
| Dimensions (mm) | 170x304x376 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 8.4 |
Processor
| CPU | Core i5-13400F |
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 16 |
| CPU brand | Intel |
| CPU speed | Up to 4.6GHz |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | Up to 32GB DDR4 |
Features
| Included software |
Lenovo Smart Storage Lenovo Vantage McAfee LiveSafe (trial) Microsoft 365 (trial) Xbox Game Pass (3-month trial) |
Security
| Security features | Firmware TPM 2.0 |
Graphics card
| Brand | NVIDIA |
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | GeForce RTX 3050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | Up to 500W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB PCle |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Type-C 2x USB 3.2 4x USB 2.0 |
| VGA | Yes |