Lenovo LOQ 15IRH8 Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset |
Intel SoC Platform AI Chip: LA1 |
Battery
| Removable battery | No |
| Power saving | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | 13th Gen Intel Core i5-13420H |
| CPU speed | Up to 4.6GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 350 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Size (") | 15.6 |
| Display type |
FHD IPS LED-Backlight Anti-glare G-SYNC 144Hz |
| Screen type | Non-touchscreen |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Maximum memory | Up to 32GB DDR5-5200 |
| RAM | 16GB (2x 8GB) |
| Speed | DDR5 5200MHz |
Camera
| Camera type | FHD 1080p |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Security features | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Webcam privacy cover | Yes - E-shutter |
Graphics card
| Graphics card type |
NVIDIA GeForce RTX 2050 4GB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply |
Rechargeable battery 4-Cell |
| Power consumption | 60WHr per hour |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD M.2 2242 PCIe |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual Microphone Array |
| Built-in speakers |
Yes: 2x 2W Nahimic Gaming Audio |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB-A 3.2 Gen 1 2x USB-A 3.2 Gen 2 1x USB-C 3.2 Gen 2 |
| Headphone jack | Yes |