Lenovo LOQ 15IAX9E Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel HM670 |
Body
| Dimensions (mm) | 359.3x236x22.95 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.77 |
Battery
| Battery capacity | 57WHrs |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i5-12450HX |
| CPU speed | Up to 4.4GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | FHD |
| Screen size | 15.6-inch |
| Refresh rate | 144Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Memory
| Card slot | Yes |
| RAM | 16GB |
| Speed | 4800MHz |
Camera
| Camera type | HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 720p |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Special features | 88% screen-to-body ratio |
| Touchpad |
Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad Precision TouchPad support |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Security features | Firmware TPM 2.0 enabled |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 4000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 135W AC adapter |
Sound
| Audio details | HD Audio with Realtek |
| Number of speakers | 2 |
| Sound output |
2x 2W Total: 4W |
| Speaker system | Stereo speakers |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB |
| Hard drive interface | SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |