Lenovo LOQ 15IAX9 (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel HM770 Chipset |
Battery
| Battery life | Up to 6.9 hours |
| Battery type | Lithium polymer |
| Battery capacity | 60Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 359.86x258.7x23.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 2.38 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count |
Intel Core i5: 8 Intel Core i7: 14 |
| Processor thread count |
Intel Core i5: 12 Intel Core i7: 20 |
| Model |
Intel Core i5-12450HX Intel Core i7-13650H |
| CPU speed |
Intel Core i5: Up to 4.4GHz Intel Core i7: Up to 4.9GHz |
Display
| Resolution |
1920x1080 2560x1440 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | Up to 350 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Display features |
Anti-glare Low Blue Light Advanced Optimus |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type | IPS |
| Refresh rate | Up to 165Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Memory
| RAM | 16GB/24GB |
| Speed | 4800MHz |
Camera
| Camera type | HD webcam with e-shutter |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 720p |
| Video recording | Yes |
Features
| AI features |
Lenovo AI Engine+ LA1 AI chip |
| Backlit keyboard | Yes |
| Cooling system | Air cooling |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Form factor | SO-DIMM 262-pin |
| G-Sync | Yes |
| General features |
Dynamic Boost 2.0 NVIDIA DLSS 3 Lenovo Vantage Direct X 12 Ultimate |
| Gesture controls | Yes |
| Keyboard type | Membrane keyboard with numeric keypad |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Security features |
TPM 2.0 Password protection |
Graphics card
| Model |
NVIDIA GeForce RTX 4050 NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Audio details | Nahimic Audio |
| Number of speakers | 2 |
| Sound output | 2x 2W |
| Speaker system | Stereo speakers |
| Audio Codec/s | Realtek ALC3287 codec |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB/1TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
3x USB-A 3.2 Gen 1 1x USB-C 3.2 Gen 2 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |