Lenovo LOQ 15ARP9 Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD SoC platform |
Battery
| Battery type | Li-ion |
| Battery capacity | 60W |
Body
| Dimensions (mm) | 359.8x23.9x258.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | AMD Ryzen 5 7235HS |
| CPU speed | Up to 4.2GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Screen size | 15.6 |
| Refresh rate | Up to 144Hz |
Memory
| Memory slots (total) | 2 |
| Memory type | DDR5-4800 |
| Expandable memory | Up to 32GB |
| RAM | 24GB |
Camera
| Camera type | HD |
| Resolution | 720p |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi |
Security
| Security features | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 6000 |
| Memory type | GDDR6 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 170W Slim adapter |
Sound
| Audio details |
Nahimic audio HD audio |
| Sound output |
2x 2W Total: 4W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - Stereo |
| Microphone | Yes - Dual array |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
4x USB Type-A 3.2 Gen 1 1x USB Type-C 3.2 Gen 2 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |