Lenovo LOQ 13420H Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 4.72 hours |
| Battery type | Lithium polymer |
Body
| Dimensions (mm) | 359.6x264.8x25.2 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 2.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Model | 12th Gen Intel Core i5-13420H |
| CPU speed | Up to 4.6GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 350 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display features |
Anti-glare Advanced Optimus |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Viewing angle |
Horizontal: -85°-85° Vertical: -85°-85° |
| Display type | IPS |
Messaging
| Yes |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Maximum memory | 32GB |
| RAM | 16GB DDR5 |
| Speed | Up to 5600MHz |
Camera
| Camera type | 1080p fixed focus camera with e-camera shutter |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Backlight keyboard | Yes - White and RGB |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Form factor | SO-DIMM 262-pin |
| G-Sync | Yes - NVIDIA G-Sync |
| Music player | Yes - App required |
| Video calling | Yes - App required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Audio details | Nahimic |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array microphone |
| Built-in speakers | Yes - 2x 2W |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
3x USB 3.2 Type A Gen 1 2x USB 3.2 Type A Gen 2 1x USB-C 3.2 Gen 2 |