Lenovo Legion T5 30IAX10 Gaming Desktop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel HM870 |
Body
| Dimensions (mm) | 211x414x490.4 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 15 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Integrated Intel AI Boost |
| NPU speed (TOPS) | Up to 13 |
| Processor core count | 20 |
| Processor thread count | 20 |
| Model | Intel Core Ultra 7 255HX |
| CPU speed | Up to 5.2GHz |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| Card slot | Yes |
| Expandable memory | Up to 64GB |
| RAM | 16GB |
Features
| Cooling features |
PCH Heatsink SSD Heatsink VRM Heatsink 200W liquid cooler with dual 120mm ARGB fans |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Memory type | GDDR7 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 500W |
Sound
| Audio details | HD Audio |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Interfaces/Ports
| Audio out | Yes - 3 |
| Display port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
4x USB 2.0 Type-A 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |