Lenovo Legion Slim 5 Gaming Laptop (Windows 10)
General Features
| Cooling system | Legion Coldfront 5.0 |
Battery
| Usage time | Up to 5 hours |
| Battery type | Lithium-polymer |
| Removable battery | No |
| Fast charge | Rapid Charge Pro |
| Battery capacity | 80Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 359.7x25.2x260.3 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | Up to 16 |
| Processor thread count | Up to 32 |
| Model | Ryzen 7000 series |
| CPU brand | AMD |
| CPU speed | Up to 5.7GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Brightness | 300cd/m² |
| Size (") | 16 |
| Touch screen | No |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 165Hz |
| Screen type |
Anti-glare NVIDIA G-SYNC compatible Low Blue Light technology Dolby Vision Advanced optimus |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | Up to 32GB DDR5 |
| Card slot | 4 in 1 - SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card |
Camera
| Camera type | 1080p |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes - RGB 4-zone illumination |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Touchpad |
Multi-touch touchpad Buttonless touchpad Precision touchpad |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Security features |
Firmware Trusted Platform Module Security Chip Administrator password Hard drive password Power-on password |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model |
NVIDIA GeForce RTX 4060 Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB NVMe |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array |
| Built-in speakers | Yes - stereo |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Multi-media card reader | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Type-A 2x USB 3.2 Type-C |
Operation
| Operating humidity | 8 - 95% |
| Operating temperature | 5°C - 35°C |