Lenovo Legion Pro 7i 16IAX10H Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | Rechargeable Li-ion |
| Charge time |
Supports Super Rapid Charge 10 minutes: 0-30% 30 minutes: 0-70% 80 minutes: 0-100% |
Body
| Dimensions (mm) | 364.38x26.65x275.94 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.57 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 24 (8 P-core + 16 E-core) |
| Processor speed (GHz) |
P-core: 5.4 E-core: 4.6 |
| Processor thread count | 24 |
| Model | Core Ultra 9 275HX |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Brightness | 500 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Contrast ratio | 100,000:1 |
| Display features | Flicker free |
| Size (") | 16 inch |
| Viewing angle | 89° |
| HD resolution | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 240Hz |
| Screen type | WQXGA |
Platform
| Operating system |
Windows 11 Pro Windows 11 Home Windows 11 Home Single Language |
Memory
| Memory slots (total) | 2x DDR5 CSODIMM |
| Memory type | DDR5-6400 |
| RAM | Up to 32GB |
| Card slot | No |
Camera
| Number of cameras | 1 |
Features
| Portable | Yes |
| Webcam |
Yes - HD 720p with E-shutter 5.0MP with E-shutter |
| Backlight keyboard | Yes - Per-key RGB backlight |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Special features |
NVIDIA G-SYNC Advanced Optimus support Low Blue Light TUV High Gaming Performance Copilot key |
| Touchpad | Yes - multi-touch |
| Microphone | Yes - Dual-microphone array |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Security features | Firmware TPM 2.0 |
Graphics card
| Memory (MB) |
12GB 16GB 24GB |
| Model |
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti NVIDIA GeForce RTX 5080 NVIDIA GeForce RTX 5090 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 400W slim tip |
Sound
| Amplifier | Yes - Smart |
| Number of speakers | 4 |
| Audio Codec/s | Realtek ALC3306 codec |
| Speaker type | Stereo |
| Woofer | Yes - 2x 2W |
Video
| Dolby Vision | Yes |
Storage
| Hard drive type | M.2 PCIe NVMe SSD |
| Hard drive capacity | Yes - 2 |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Input Devices
| AI chip | Yes - LA3 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB-A 3.2 Gen 1 1x USB-A 3.2 Gen 2 1x USB-C 3.2 Gen 2 |
Display & Graphics
| Graphics chipset | Intel HM870 |
| Touchscreen | Non-touch |