Lenovo LEGION Pro 7i 16" Gaming Laptop (Windows 10)
Audio
| Built-in speaker | Yes - Nahimic audio |
Battery
| Battery type | 4-Cell 99.9Wh lithium polymer battery |
Body
| Dimensions (mm) | 25.90x262.12x363.47 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 2.79 |
Panel
| Anti glare | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
| RJ45 | Yes |
Processor
| Processor | i9-13900HX |
| Processor core count | 24 |
| Processor type | Intel Core i9 |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Brightness | 500cd/m² |
| Size (") | 16 |
| Touch screen | No |
| Display type |
LCD IPS |
| Refresh rate | 240Hz |
Messaging
| Yes |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 32GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Speaker output | 2x 2W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Front-facing camera resolution | 1080p |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB Thunderbolt 4 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A |