Lenovo Legion Go
Audio
| Built-in speaker | 2 x 2W |
| Microphone type | Dual-array near-field |
Environmental
| Operational humidity | 8%-95% |
| Operational temperature | 5°-35° Celsius |
General Features
| Cooling system | Legion Coldfront fans |
Motherboard
| Chipset | AMD SoC |
Battery
| Battery type | 2-cell 49.2WHr |
| Fast charge | Yes - Super Rapid Charge |
| Battery capacity | 900mAh |
Body
| Dimensions (mm) |
Base module: 20.1x210x131 (DxWxH) Base module with controllers: 40.7x298.83x131 (DxWxH) |
| Weight (g) |
Base module: 640 Base module with controllers: 854 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Model | AMD Ryzen Z1 Extreme |
| CPU speed | Up to 5.1GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Brightness | 500 nits |
| Colour gamut | 97% DCI-P3 |
| Contrast ratio | 1500:1 |
| Touch screen | Yes |
| Screen size (") | 8.8 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 144Hz |
| Screen type | IPS WQXGA |
Memory
| Memory (RAM) | 16GB |
| Internal storage | 512GB |
Features
| Built-in controls |
Legion Left/Right A/B/X/Y buttons D-pad Left and right hall effect joysticks Left and right bumpers Left and right analog triggers Legion left and right buttons View button(L) Menu buttons(L) Trackpad 6x assignable grip buttons Mouse wheel(R) Mouse sensor(R) 2x controller release buttons Haptics: HD Haptics Gyro: 6-Axis IMU |
Graphics card
| Model | AMD Radeon Integrated Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| SD card reader | Yes - MicroSD card reader |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
Dimensions
| Viewing angle (degrees) |
Left: 89 Right: 89 Up: 80 Down: 80 |
Interfaces/Ports
| Total USB ports | 2x USB-C 4.0 |
| Headphone/Microphone | Yes |