Lenovo Legion Go S
Motherboard
| Chipset | AMD SoC Platform |
Body
| Dimensions (mm) | 298.5x127.55x22.6-43.4 (WxDxH) |
| Weight (g) | 740 |
Battery
| Battery capacity | 55.5Wh |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Cooling system | Legion Coldfront cooling system |
| Processor core count | 4 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | AMD Ryzen Z2 Go |
| CPU speed | 4.3GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 500 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Display type | WUXGA |
| Screen size | 8 inches |
| Touch screen | Yes |
| Refresh rate | 48-120Hz VRR |
| Screen type | IPS |
Platform
| Operating system | Windows 11 |
Memory
| RAM | 16GB / 32GB |
| Speed | 6400MHz |
Features
| Portable | Yes |
| Microphone | 2x microphones |
| Special features | Low Blue Light |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface touchpad (on the right controller) |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Type of controls |
A B X Y buttons D-pad Touchpad Left & right Joysticks 4x function buttons Y1 & Y2 buttons LT & RT buttons LB & RB buttons LT & RT button range switch |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | AMD Radeon Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W adaptor |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | High Definition (HD) audio |
| Speaker system | 2x stereo speakers |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| SD card reader | 1x microSD card reader |
| Hard drive capacity | 512GB / 1TB |
Interfaces/Ports
| Headphone/Microphone | Yes |
| Memory card slot | Yes |
| USB port | 2x USB4 ports |