Lenovo Legion Go S - Steam OS
Battery
| Battery type | 3-cell |
| Battery capacity | 55.5Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 299x127.55x22.6 (WxDxH) |
| Weight (g) | 740 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Model |
AMD Ryzen Z2 Go AMD Ryzen Z1 Extreme |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 500 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Display type | WUXGA |
| Screen size | 8 inches |
| Touch screen | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 120Hz |
Platform
| Operating system | Steam OS |
Memory
| RAM | Up to 32GB |
| Speed | 7500MHz |
Features
| Portable | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface touchpad (on the right controller) |
| Type of controls |
A B X Y buttons D-pad Touchpad Left & right Joysticks 4x function buttons Y1 & Y2 buttons LT & RT buttons LB & RB buttons LT & RT button range switch |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | AMD Radeon Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W adaptor |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| Sound output | 2W per speaker |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| SD card reader | 1x microSD card reader |
| Hard drive capacity | Up to 1TB |
Interfaces/Ports
| Headphone/Microphone | Yes |
| Memory card slot | Yes |
| USB port | 2x USB4 ports |