Lenovo Legion Go 2
Audio
| Built-in speaker | Yes - dual |
Battery
| Battery type | 74Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 295.6x42.25x136.7 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 0.92 |
Processor
| Processor | AMD Ryzen Z2 Extreme |
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 16 |
Connectivity
| WiFi | Yes - 6E |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Screen size (") | 8.8 |
| Touch screen | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Screen type | OLED |
Sensors
| Hall-effect sensor | Yes |
Memory
| Device memory | 1TB |
| RAM | 16GB |
| Speed | 7500MHz LPDD5X |
Features
| Modes |
Console FPS Handheld |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | AMD Radeon Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 65W USB-C charger |
Sound
| Sound output |
2X 2W Total: 4W |
Storage
| SD card reader | Yes - microSD |
Interfaces/Ports
| USB port | 2x USB 4 Type-C |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Windows 11 |