Lenovo Legion 5i 14650HX Gaming Laptop (Windows 10)
General Features
| Cooling system | Legion ColdFront Hyper |
Battery
| Battery type | Lithium polymer |
| Charge time |
Supports Super Rapid Charge 10 min: 0-30% 30 min: 0-70% 80 min: 0-100% |
Body
| Dimensions (mm) | 360x30x270 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.36 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 16 |
| Processor speed (GHz) | Up to 5.2 |
| Processor thread count | 24 |
| Model | Intel Core i7-14650HX |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 350 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Size (") | 16 inches |
| Touch screen | No |
| Display type | PureSight Gaming display |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 165Hz |
| Screen type | WQXGA IPS |
Memory
| RAM | 16GB |
| Speed | Up to 5600MHz |
Features
| Built-in microphone | Yes - Dual-microphone array |
| Webcam | Yes - Built-in 1080p webcam with E-shutter |
| Backlight keyboard | Yes - White backlight or optional 4-zone RGB |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Legion TrueStrike |
| Special features |
1.5mm key travel 100% anti-ghosting Narrow bezel Low Blue Light Swappable key cap set |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Connections
| 3.5mm audio jack | Yes |
Power
| Maximum power supply wattage | 230W |
| Speaker output | 2x 2W |
Sound
| Number of speakers | 2 |
Storage
| SD card reader | Yes - 3-in-1 Micro SD card reader |
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Input Devices
| AI chip | Yes - LA1 |
Key Information
| Operating system | Windows 11 Home |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB-C 3.2 Gen 2 3x USB 3.2 Gen 1 |
Display & Graphics
| Graphics chipset | Intel HM770 |