Lenovo Legion 5 15IRX10 Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel HM770 Chipset |
Battery
| Battery type | Integrated |
| Battery capacity | 80Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 344.9x21.54x255.35 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count |
Intel Core i7-13650HX: 14 Intel Core i7-14700HX: 20 |
| Processor thread count |
Intel Core i7-13650HX: 20 Intel Core i7-14700HX: 28 |
| Model |
Intel Core i7-13650HX Intel Core i7-14700HX |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Brightness | Up to 1000 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Screen size | 15.1-inch |
| Display type | OLED |
| Refresh rate | Up to 165Hz |
Memory
| Memory type | DDR5-4800 |
| Expandable memory | Up to 32GB |
| RAM | 24GB/32GB |
| Card slot | 2 |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Resolution | 5MP |
Features
| Calibration mode | Factory Colour Calibration |
| Backlit keyboard | Yes |
| Special features | AI Chip: LA1 |
| Touchpad | Buttonless Mylar with Precision Touch |
Security
| Security features | Firmware TPM 2.0 |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Memory type | GDDR7 |
| Model |
NVIDIA GeForce RTX 5060 NVIDIA GeForce RTX 5050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 245W Slim adapter |
Sound
| Audio details |
HD Audio Nahimic audio |
| Sound output |
2x 2W Total: 4W |
| Audio Codec/s | Realtek ALC3287 codec |
Video
| Dolby Vision | Yes |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB/1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array |
| Built-in speakers | Yes - Stereo |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
3x USB Type-A 3.2 Gen 1 1x USB Type-C 3.2 Gen 2 1x USB Type-C 3.2 Gen 2 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |