Lenovo L32p-30 31.5-inch 4K UHD Monitor
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 714.2x523x206.7 (WxHxD) Without stand: 714.2x424.4x56.2 (WxHxD) |
| Tilt range | -5º~22º |
| Weight (kg) |
With stand: 7.8 Without stand: 6.8 |
Display
| Anti-glare | Yes |
| Backlight technology | WLED |
| Brightness | Typical: 350 nits |
| Colour gamut | 90% DCI-P3 |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Dynamic contrast ratio | 3000000:1 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K UHD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch (mm) | 0.1816x0.1816 |
| Pixels per " | 140 |
| Response time |
Normal mode: 14ms Extreme mode: 6ms |
| Screen size | 31.5-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
Features
| FreeSync | Yes |
| Included software | Lenovo Artery |
Security
| Kensington lock | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Off mode: <0.3W Sleep: <0.5W Typical: 40W Max: 150W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Sound output | 2x 3W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | 1x DisplayPort 1.2 |
| HDMI port | 1x HDMI 2.0 |
| USB port |
1x USB Type-C Gen1 4x USB 3.2 Type-A Gen1 |