Lenovo IdeaPad Slim 5X Gen 9 (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 16.9x312x221 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.46 |
Battery
| Removable battery | No |
| Fast charge | Yes |
| Battery capacity | 57Wh |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 7 |
Processor
| Model | Snapdragon X Plus |
| CPU speed | Up to 3.40GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 300 nits |
| Size (") | 14 |
| Display type |
WUXGA IPS |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type |
Non-touchscreen Anti-glare |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
| RAM | 16GB |
| Card slot | microSD |
Camera
| Camera type |
1080p RGB With Privacy Shutter |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Built-in Smart Assistant | Yes - Microsoft Copilot |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Included software |
Dolby Access Lenovo Hotkey Lenovo Smart Key Lenovo Vantage |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Security features |
Lenovo Smart Lock Fingerprint reader |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | Rechargeable battery |
| Power consumption | 65W |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual Microphone Array |
| Built-in speakers | Yes - 2x user-facing speakers |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB-A 2x USB-C |
| Headphone jack | Yes |
Certification
| Certification | TÜV Eyesafe low blue light certification |