Lenovo IdeaPad Slim 5 16AKP10 Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD SoC Platform |
Battery
| Battery type | Li-ion |
| Charge time | 15 minutes charge = 2 hours battery life |
| Fast charge | Yes - Rapid Charge Boost |
| Battery capacity | 60Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 365.5x16.9x250.6 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.85 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Integrated AMD Ryzen AI |
| NPU speed (TOPS) | Up to 50 |
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | AMD Ryzen AI 5 340 |
| CPU speed | Up to 4.8GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Contrast ratio | 1200:1 |
| Display type | WUXGA IPS |
| Size (") | 16 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| RAM | 24GB |
| Speed | 4800MHz |
Camera
| Camera type |
FHD IR camera |
| Resolution | 1080p |
Features
| AI features | Copilot+ PC |
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Touchpad |
Precision Touchpad Buttonless Mylar |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Security features |
Microsoft Pluton TPM 2.0 BIOS security |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Memory type | Shared |
| Model | AMD Radeon 840M |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W USB-C Slim adapter |
Sound
| Audio details | High Definition Audio |
| Dolby | Dolby Audio |
| Sound output |
2x 2W Total: 4W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array |
| Built-in speakers | Yes - Stereo |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Memory card slot | Yes - microSD |
| USB port |
2x USB 3.2 Type-A 2x USB 3.2 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |