Lenovo IdeaPad Slim 5 16-inch Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 18 hours |
| Removable battery | No |
Body
| Dimensions (mm) | 356x17.9x251 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.89 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | Intel Core i7-13620H |
| CPU speed | Up to 4.9GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 16 |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Memory (RAM) | 16GB DDR5 |
| Card slot | microSD |
Camera
| Camera type |
FHD 1080p ToF sensor IR |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | Rechargeable battery |
| Speaker output | 2x 2W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB-A 3.2 2x USB-C 3.2 |
| Headphone jack | Yes |