Lenovo Ideapad Slim 5 14IRH10 Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel SoC Platform |
Body
| Dimensions (mm) | 313.4x16.9x222 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.47 |
Battery
| Battery capacity | 60Wh |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i5-13420H |
| CPU speed | Up to 4.6GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display type | WUXGA |
| Size (") | 14 |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| RAM | 24GB |
Camera
| Camera type | IR camera |
| Resolution | 1080p |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Touchpad |
Precision Touchpad Buttonless Mylar |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Security features | Firmware TPM 2.0 |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W USB-C Slim adapter |
Sound
| Audio details | High Definition Audio |
| Dolby | Dolby Audio |
| Sound output |
2x 2W Total: 4W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array |
| Built-in speakers | Yes - Stereo |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Memory card slot | Yes - microSD |
| USB port |
2x USB 3.2 Type-A 2x USB 3.2 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |