Lenovo IdeaPad Slim 3 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 12 hours |
| Fast charge | 15 minutes = 2 hours of battery life |
| Battery capacity | 47mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 359.3x17.9x235 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
Intel Core i3 Processor: 1.55 Intel Core i5 Processor: 1.62 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Location services | Yes - via Wi-Fi |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count |
Intel Core i3 Processor: 8 Intel Core i5 Processor: 12 |
| Model |
Intel Core i3 Processor: Intel Core i3-N305 Intel Core i5 Processor: Intel Core i5-12450H |
| CPU speed |
Intel Core i3 Processor: Up to 3.8GHz Intel Core i5 Processor: Up to 4.40GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | Up to 300 nits |
| Contrast ratio |
Intel Core i3 Processor: 800:1 Intel Core i5 Processor: 400:1 |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type | IPS LCD |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM |
Intel Core i3 Processor: 8GB Intel Core i5 Processor: 16GB |
| Card slot | Yes - SD |
Camera
| Camera type | Integrated webcam |
| HD video recording |
Intel Core i3 Processor: HD 720p Intel Core i5 Processor: FHD 1080p |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Full size with keypad |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | No |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | HD |
| Dolby | Yes - Dolby Audio |
Storage
| Hard drive capacity | 128GB / 512GB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | Yes |
| Ethernet port | No |
| HDMI port | 1x HDMI 1.4 |
| USB port |
2x USB Type-A 3.2 1x USB-C 3.2 |