Lenovo IdeaPad Slim 3 i3 Chromebook Laptop
Battery
| Battery life | Up to 11 hours |
| Battery type | Lithium polymer |
| Fast charge | Yes - RapidCharge |
| Battery capacity | 57Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 324.4x216.2x19.3 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor speed (GHz) | Up to 3.8 |
| Model | Intel Core i3 N305 |
Display
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 14-inch |
| Viewing angle |
Horizontal: -85°-85° Vertical: -85°-85° |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen type | IPS |
Memory
| RAM |
8GB Speed: 4800MHz |
Camera
| Camera | 1080p webcam |
| Camera type | Fixed focus |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type |
Spill-resistant Multi-touch touchpad Buttonless touchpad Anti-pick proof key caps Full-skirt design key caps |
| Touchpad |
Precision Buttonless Multi-touch |
Security
| Security cable slot | Yes |
| Security features | Google Security Chip H1 |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Voltage | AC 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes - stereo speakers |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array |
Key Information
| Operating system | ChromeOS |
Interfaces/Ports
| Headphone jack/audio line-out | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Type-A Gen 1 1x USB-C 3.2 Gen 2 |
Operation
| Operating humidity | 8%-95% |
| Operating temperature | 5°C-35°C |