Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAN8 Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel SoC Platform |
Body
| Dimensions (mm) | 359.3x23x17.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.55 |
Battery
| Battery capacity | 47WHrs |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Processor speed (GHz) | Up to 3.4GHz |
| Processor thread count | 4 |
| Model | Intel N100 |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display type | TN |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | FHD |
| Size (") | 15.6 |
| Refresh rate | 50-60Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 4GB |
Camera
| Camera type | FHD Webcam |
| Resolution | 1080p |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | English (UK) |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Tamper protection | Firmware TPM 2.0 enabled |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W Round Tip |
| Speaker output | 2x 1.5W |
Sound
| Audio details | High Definition Audio |
| Dolby | Dolby Audio |
| Speaker system | User-facing stereo speakers |
Storage
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual Array |
| Built-in speakers | Yes - Stereo |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Memory card slot | SD card reader |
| USB port |
2x USB-A 1x USB-C |
Certification
| Certification | EPEAT Silver |