Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAH8 15.6-inch Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel SoC Platform |
Body
| Dimensions (mm) | 359.3x17.9x235 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.62 |
Battery
| Battery capacity | 47Whr |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i5-12450H |
| CPU speed | Up to 4.4GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Screen size (") | 15.6 |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| RAM | 8GB |
| Card slot | Yes |
Camera
| Camera type | HD webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Resolution | 720p |
Features
| Music player | Yes |
| Touchpad |
Buttonless Mylar Precision |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Accessibility
| Accessibility features | TÜV Rheinland Low Blue Light |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W Power adapter |
Sound
| Audio details |
HD Audio Dolby Audio |
| Sound output |
2x 1.5W Total: 3W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array |
| Built-in speakers | Yes - stereo |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 1.4 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |