Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD SoC Platform |
Battery
| Battery type | Li-ion |
| Charge time | 15 minutes charge = 2 hours battery life |
| Fast charge | Yes - Rapid Charge Boost |
| Battery capacity | 50Whr |
Body
| Dimensions (mm) | 343.4x17.9x239.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.59 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | AMD Ryzen 5 7533HS |
| CPU speed | Up to 4.45GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Size (") | 15.3 |
| Display type | IPS WUXGA |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| Expandable memory | Up to 24GB |
| RAM | 16GB |
| Card slot | Yes |
| Speed | 4800MHz |
Camera
| Camera type | FHD IR webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Resolution | 1080p |
Features
| Music player | Yes |
| Touchpad |
Buttonless Mylar Precision |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Facial recognition | Yes |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Memory type | Shared |
| Model | AMD Radeon 660M |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W Power adapter |
Sound
| Audio details |
HD Audio Dolby Audio |
| Sound output |
2x 2W Total: 4W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual |
| Built-in speakers | Yes - stereo |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 1.4 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |