Lenovo IdeaPad S300 i5-3317U
Battery
| Battery life | Up to 5 hours |
| Battery type | 4-cell Lithium-ion |
Body
| Dimensions (mm) | 22.4x330x230.2 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 4 |
Processor
| Processor core count | 2 |
| Processor thread count | 4 |
| Model | Intel Core i5-3317U |
| CPU speed | Up to 2.6GHz |
Display
| Resolution | 1366x768 |
| Display features | LED backlight |
| Size (") | 13.3 |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
Memory
| Memory (RAM) | 4GB DDR3 |
| Card slot |
MMC SD |
Camera
| Camera type | Integrated 720p HD Webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Special features |
Lenovo Quick Start AccuType Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Model | Intel HD Graphics 4000 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | 100-240V 50/60Hz |
| Power supply | 65W AC power adapter |
| Speaker output | 2W |
Sound
| Audio details | Dolby Advanced Audio 2 |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive type | HDD |
| Hard drive capacity | 500GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB 2.0 1x USB Type-A 3.2 |
| Headphone jack | Yes |