Lenovo IdeaPad Pro 5i Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 8.5 hours |
| Charge rate | 75Whr |
| Fast charge | Yes - Rapid Charge Express |
Body
| Dimensions (mm) | 356x17.5x251 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.95 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| Location services | Yes - via Wi-Fi |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 6 |
Processor
| Processor core count | 14 |
| Processor thread count | 20 |
| Model | Intel Core i7-13700H |
| CPU speed | 3.6GHz to 5.0GHz |
Display
| Resolution | 2250x1600 |
| Brightness | 350 nits |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Quad HD |
| Size (") | 16 |
| Touch screen | No |
| Display type | LCD IPS |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 120Hz |
| Screen type |
Matte Anti-glare |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Sensors
| Time-of-flight sensor | Yes |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | SD |
Camera
| Camera type | Integrated infrared webcam |
| HD video recording | Yes - 1080p Full HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Document viewer | No |
| Music player | Yes |
| Special features | DirectX 12 Ultimate |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | No |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes |
Security
| Facial recognition | Yes |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Speaker output | 2W per speaker |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | High Definition (HD) Audio |
| Dolby | Yes - Dolby Atmos |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity |
512GB SSD 1TB |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | 1x Headphone jack |
| Ethernet port | No |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| USB port |
2x USB Type-A 3.2 1x USB-C 3.2 1x USB-C Thunderbolt 4 |