Lenovo IdeaPad Flex 5i 14-inch Gen 8 (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 10 hours |
| Removable battery | No |
| Video playback time | Up to 14 hours |
| Fast charge | Yes - Rapid charge |
Body
| Dimensions (mm) |
With metal cover: 313.1x224.9x17.4 (HxWxD) With plastic cover: 313.1x224.9x17.8 (HxWxD) |
| Weight (kg) |
With metal cover: 1.50 With plastic cover: 1.55 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Model | Intel Core i7 |
| CPU speed | up to 5.4GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Colours | 100% DCI-P3 |
| Size (") | 14 |
| Display type | WUXGA OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 4GB |
| Card slot | 4-in-1 Card Reader |
Camera
| Camera type | HD and FHD Camera with Privacy Shutter |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Features | Dolby Audio |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Form factor | 2-in-1 |
| Included software |
Lenovo Vantage Amazon Alexa |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | Rechargeable battery |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2x 2W User-facing speakers |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB-A 3.2 1x USB-C 3.2 with Thunderbolt 4.0 |
| Headphone jack | Yes |
Display & Graphics
| Touchscreen | Yes |