Lenovo IdeaPad Duet 5 2 in 1 Chromebook Laptop
Battery
| Battery life | Up to 15 hours |
Body
| Dimensions (mm) | 305.9x7.2x186.8 (WxHxD) |
| Weight (g) | 700 |
Processor
| CPU | Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2 processor |
| CPU speed | Up to 2.4GHz |
| Octa Core | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| USB | 2x USB Type-C |
| WiFi | Yes - 6 |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 400 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Touch screen | Yes |
| Screen type | OLED |
Operating system
| Operating system | Chrome OS |
Memory
| RAM | 8GB LPDDR4X |
Camera
| Main camera resolution (MP) | 5 |
| Number of cameras | 2 |
| Primary camera | Front |
| Secondary camera | Rear |
| Secondary camera resolution (MP) | 8 |
Features
| Included software |
Android Studio Google Assistant Google Play Store |
| Keyboard type | Detachable fabric folio keyboard |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Speakers
| Speaker power | 4x 1W |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB eMMC |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array |
| Built-in speakers | Yes - quad speakers |
Dimensions
| Screen size | 13.3-inches |