Lenovo IdeaPad Duet 3
Battery
| Battery life | Up to 12 hours |
Body
| Dimensions (mm) | 258x7.9x164.4 (WxHxD) |
| Weight (g) | 946 |
Processor
| CPU | Qualcomm Snapdragon 7C Gen 2 processor |
| CPU speed | Up to 2.55GHz |
| Octa Core | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| USB | 2x USB Type-C |
| WiFi | Yes |
Display
| Resolution | 2000x1200 |
| Touch screen | Yes |
Operating system
| Operating system | Google Chrome OS |
Memory
| RAM | 8GB |
Front camera
| Resolution (max MP) | 5 |
Rear camera
| Resolution (max MP) | 8 |
Graphics card
| Model | Adreno |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive capacity | 128GB eMMC |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Optical drive | No |
Dimensions
| Screen size | 11-inches |
Display & Graphics
| Graphics card type | Shared |