Lenovo IdeaPad 5 Chromebook
Battery
| Battery life | Up to 11 hours |
| Removable battery | No |
| Power saving | Yes |
| Battery capacity | 71Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 19.9x356.5x253 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.82 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Model | Intel Core i5-1235U |
| CPU speed | 1.30GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Brightness | 350 nits |
| Size (") | 16 |
| Display type |
IPS Anti-fingerprint Low blue light |
| Refresh rate | 120Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Platform
| Operating system | Chrome OS |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | Yes |
Camera
| Camera type | Integrated |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Audio | Waves MaxxAudio |
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | Rechargeable battery |
| Speaker output | 4x 2W |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| USB port |
2x USB-A 3.2 2x USB-C 3.2 |
| Headphone jack | Yes |
Display & Graphics
| Touchscreen | No |