Lenovo IdeaPad 3 Chromebook Laptop
Battery
| Battery life | Up to 16 hours |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Weight (kg) | 1.3 |
| Height (mm) | 18.6 |
| Width (mm) | 336 |
| Depth (mm) | 221 |
| SIM type | N/A |
Panel
| Brightness (nit) | 220cd/m² |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 5 |
Processor
| Model | Mediatek MT8183 |
| CPU speed | 2.0GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | No |
| Display type | Full HD, TN Panel, Anti-glare |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
| Screen type | TN |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Chrome OS |
Memory
| RAM | 4GB |
| Card slot | Yes - microSD |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing - 720p HD with privacy shutter |
| Video recording | Yes |
Features
| Backlight keyboard | Non-Backlit |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Model | Integrated ARM Mali-G72 MP3 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive capacity | 64GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes |
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB 2.0 (Type A) 1x USB-C 2.0 |