Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 8.5 hours |
| Battery type | Lithium polymer |
| Removable battery | No |
Body
| Dimensions (mm) | 359.2x19.9x236.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.65 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes |
Processor
| Model |
Intel Core i3-1115G4 2 cores and 4 threads |
| CPU speed | Up to 4.1GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Backlight technology | LED backlight |
| Brightness | 300cd/m² |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display type | LCD |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
Platform
| Operating system | Windows 10 Home in S Mode |
Memory
| RAM | 4GB DDR4 |
| Card slot | 4 in 1 SD |
Camera
| Camera type | 720p fixed focus |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Features | RapidCharge |
| Backlight keyboard | No |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Standard - UK |
| Touchpad |
Multi-touch touchpad Buttonless touchpad Precision touchpad |
| Video calling | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Security features |
Trusted Platform Module Administrator password Hard drive password Power-on password |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power |
100~240V AC 50/60Hz |
Sound
| Dolby | Yes |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 128GB NVMe |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - array |
| Built-in speakers | Yes - stereo HD |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Multi-media card reader | Yes |
| USB port |
1x USB 2.0 2x USB 3.2 Gen 1 |
Additional Information
| Software/Apps included | Microsoft 365 Personal |
Operation
| Operating humidity | 8-95% |
| Operating temperature |
Minimum: 5°C Maximum: 35°C |
Certification
| Certification |
RoHS Energy-Related Products |