Lenovo IdeaCentre 5i (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 292.2x145x365 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 15.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Cooling system | 80W CPU cooler |
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | 10th Gen Intel Core |
| CPU speed | Up to 4.8GHz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 32GB DDR4 |
| Card slot | Yes |
Features
| Fan assisted | Yes |
| Form factor | Tower |
| Included software | Lenovo Vantage |
Graphics card
| Model | NVIDIA RTX 2060 discrete |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply |
380W 310W |
Interfaces/Ports
| Display port | Yes - 4 |
| Ethernet port | Yes - RJ45 |
| HDMI port | Yes - 1x HDMI 1.4 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
Front: 1x USB Type C 2x USB 3.1 Rear: 4x USB 2.0 |
| Headphone jack | Yes |
| VGA | Yes |