Lenovo IdeaCentre 27IRH9 All-in-One Desktop PC (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel SoC Platform |
Body
| Dimensions (mm) | 613.3x192.1x472.38 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 7.51 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor speed (GHz) | Up to 3.4GHz |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i5-13420H |
Display
| Resolution | 2560x1440 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 350 nits |
| Colour gamut | sRGB 99% |
| Contrast ratio | 1300:1 |
| Display features | Low blue light |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | QHD |
| Size (") | 27 |
| Touch screen | No |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 100Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Card slot | 2x DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| RAM | 16GB |
| Device memory | Up to 32GB |
| Speed | 5200MHz |
Camera
| Camera type | IR camera |
| Main camera resolution (MP) | 5MP |
| Number of cameras | 1 |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Dolby digital | Yes |
| Microphone | Dual microphone |
| Music player | Yes - app required |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Tamper protection | Firmware TPM 2.0 (integrated in SoC) |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Memory type | Shared |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 135W adapter |
Sound
| Audio details | High Definition (HD) Audio |
| Sound output | 3W per speaker |
| Speaker system | 2x HARMAN speakers |
| Audio Codec/s | Realtek ALC233-CG |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB-A 3.2 Gen 2 2x USB-A 2.0 1x USB-C 3.2 Gen 2 |