Lenovo IdeaCentre 27-inch All-in-One Touchscreen Desktop - AMD Ryzen 5 7535HS (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD SoC Platform |
Body
| Dimensions (mm) | 611.72x192x473.16 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 7.1 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Core | 6 |
| Processor core count | 10 |
| Processor speed (GHz) | Up to 4.55GHz |
| Processor thread count | 12 |
| Model | AMD Ryzen 5 7535HS |
| CPU speed | Up to 5.4GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 99% sRGB |
| Colours | sRGB |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | FHD |
| Screen size | 27 inches |
| Screen size (") | 27 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen type | 3-side borderless |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Memory card slot | 2x DDR5 SO-DIMM slots |
| RAM | 16GB (2x 8GB) |
| Speed | 4800MHz |
Camera
| Camera type | Integrated webcam |
| Front-facing camera resolution (MP) | 5MP |
Features
| Accessories included |
Wireless keyboard Wireless mouse |
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | 10-point Multi-touch |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Dual Microphone |
Security
| Tamper protection | Firmware TPM 2.0 integrated in SoC |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | AMD Radeon 660M Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 135W 90% adapter |
| Speaker output | 3W per speaker |
Sound
| Speaker type | High Definition (HD) Audio by HARMAN |
| Dolby Atmos | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| Sound output | 3W per speaker |
| Audio Codec/s | Realtek ALC233-CG codec |
Storage
| Hard drive type | SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port |
1x USB-C 3x USB-A |
| Headphone jack | Yes |