Lenovo Flex 3 Chromebook Laptop
Battery
| Usage time | Up to 10 hours |
| Removable battery | No |
Body
| Weight (kg) | 1.2 |
| Height (mm) | 207.8 |
| Width (mm) | 290 |
| Depth (mm) | 17.8 |
| SIM type | N/A |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| USB type |
2 x USB-C 2 x USB-A |
| WiFi (WLAN) | Yes |
Processor
| Model | Intel Celeron Processor N4020 |
| CPU speed | 2.8GHz |
Display
| Resolution | 1366x768 |
| Brightness | 250 nits |
| Size (") | 11.6 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | HD, IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen type | LCD |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Chrome OS |
Memory
| RAM | 4GB |
| Card slot | Yes - microSD |
Front camera
| Resolution (max MP) | 720p |
| Number of cameras | 1 |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics 600 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive capacity | 64GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 4.0W |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |