Lenovo 2024 Legion T5 26IRB8 (Windows 10)
General Features
| Cooling system | Yes |
Body
| Dimensions (mm) | 205x425.9x396.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 14 |
Processor
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Processor core count | 10 |
| Model | 14th Gen Intel Core i5-14400F |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Connectivity
| WiFi | Yes - 6 |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM |
16GB (installed) 64GB (max) - DDR5 SDRAM |
Features
| User Interface |
Unbuffered Dual channel memory architecture |
Graphics card
| Memory type | 8GB GDDR6 SDRAM |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Voltage | AC 200-240V |
| Wattage | 500W |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB |
Interfaces/Ports
| Display port | Yes - 3 |
| Ethernet port | Yes - LAN (2.5 Gigabit Ethernet) |
| HDMI port | Yes |
| Microphone input | Yes - (1 top, 1 front) |
| USB port |
4x USB-A 3.2 Gen 1 (2 top, 2 rear) 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (1 rear) (5V/3A charging) 4x 2.0 |
| Headphone jack | Yes - (1 top) |