JLab JBuds Mini True Wireless Earbuds
Audio
| Microphone type |
MEMS -38dB+/-1dB |
Battery
| Battery life |
Earbuds: Up to 5.5 hours Earbuds with charging case: Up to 20 hours |
| Battery type |
Earbuds: 35mAh lithium polymer Case: 250mAh lithium polymer |
| Charge time | Earbuds in case: 1.5 hours |
| Fast charge | 15 mins of charging = 1 hour battery life |
Body
| Dimensions (mm) | 23x45x34 (WxHxD) |
| Weight (g) |
Earbuds (each): 3.3 Case: 18.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Fast pairing | Yes - Google |
| USB port | Yes - USB-C |
Features
| Audio | Be Aware Audio |
| Noise cancelling | Yes - mic |
| Sweat and water-resistant | Yes - IP55 |
| Wireless | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | JLAB app |
Sound
| Driver size (mm) | 6 |
| Frequency range | 20Hz-20kHz |
| Impedance (Ohms) | 16Ω |
| Sound output | 103 +/-3dB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
Key Information
| Type | In-Ear |