JLab JBuds Lux ANC Noise Cancelling Wireless Bluetooth Over-Ear Headphones
Bluetooth
| Frequency range | 30+ feet |
| Frequency transmission range | 20 - 20KHz |
Battery
| Audio playback |
ANC off: Up to 70 hours ANC on: Up to 40 hours Standby: 250 hours |
| Charging time (hrs) | 2.5 |
| Fast charge | 10 minutes = 7.5 hours |
| Battery capacity | 600mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 189.73x82.04x155.7 (WxHxD) |
| Weight (g) | 235 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| Multipoint connection | Yes |
Features
| Built-in microphone | Yes - 5x ECM |
| Control | Buttons |
| Active Noise Cancellation | Yes - Hybrid |
| Foldable | Yes |
| Special features |
Be Aware mode Lab quality sound Cloud foam comfort Clear calls Custom sound Google Fast Pair Rotating earcups Spatial audio EQ3 sound |
| Voice controls | Yes |
| Wireless | Yes |
| Sound Share | Yes - Wireless |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Yes - JLab App |
Power
| Power supply | Rechargeable battery |
Sound
| Driver size (mm) | 40 |
| Frequency response | 20 - 20kHz |
| Impedance (Ohms) | 16 |
| Microphone sensitivity | -32dB ± 1dB |
| Audio Codec/s |
SBC AAC MPEG-2 |
| Volume limit (dB) | 98 +/- 2dB |
Key Information
| Type | Over-ear |
Interfaces/Ports
| USB port | Yes - 1x Type-C |